UX design - ako sa funkčnosť zaľúbila do estetiky

Váš web má ciele. Váš návštevník má potreby a očakávania. Čo s tým urobíte?


Nejako sa nám vrece roztrhlo s článkami o UX dizajne. Že je tu niečo ako webová analytika, výkon webu, užívateľský pôžitok z používania webov a aplikácií. Všetko to spolu súvisí a píšem o tom nejaký ten piatok. Poďme si ale v UX designe trošku urobiť poriadok.

UX design a UI design sa ovplyvňujú a navyše:

  • UX design sa opiera o užívateľský prieskum a výsledky testovania rôznych smerov v uvažovaní pred, počas a aj po nárhu vašej aplikácie, webu atď. Jeho DNA je interakčný dizajn v spojení s estetikou UI.
  • UX design zohľadňuje veľmi precízne zvolené a zoradené scenáre, resp. úlohy, ktoré následne užívateľ dokáže hladko, hravo a jednoducho plniť. Definujú sa persony, situácie, potreby, požiadavky, stimuly, bariéry, všetko, čo súvisí s používaním vašej budúcej aplikácie, webu, eshopu atď.
  • UX design nie je o prvoplánovom „páči nepáči. O páči-nepáči sa postará vizuálny dizajn. Ak sa Váš web alebo aplikácia používajú skvelo, sú automaticky aj pekné? Pozor. Naopak to neplatí. Ak Váš dizajn po logickej, ergonomickej a výkonnostnej rovine z pohľadu UX designu jednoducho nefunguje, ale je podľa vás pekný, môžete to rovno zabaliť. Takto „pekný“ dizajn vám bude nanič. Paradox: Drvivá väčšina webov je presne tento prípad.
  • UX design ponúka odpovede na tieto otázky: Vie návštevník, nachádzajúci sa na „podstránke X“, čo má urobiť? Ak vie, Čo má urobiť, vie, Ako to ma urobiť? Koľkokrát sa pri plnení úloh pomýlil? Ak to bude robiť, bude to pre neho frustrujúce? Ak to urobí, bude to chcieť urobiť znovu? Aké pocity ho budú počas celej práce s Vašim webom alebo aplikáciou sprevádzať? Čo vieme zjednodušiť? Čo vieme okoreniť? Kde vieme prekvapiť? Čím a kedy vieme potešiť? Ako vieme motivovať? Ako vieme povzbudiť? Ako vieme pomôcť?
  • UX design na jednej strane a klasický dizajn v ponímaní čisto estetickej roviny na strane druhej, sú ako spojené nádoby. Jeden mozog - dve časti. Nikdy ich nie je možné úplne oddeliť. Ani to nerobte :). Avšak, je medzi nimi hierarchia. Platí pravidlo: Ak je UX Dizajn mizerný, krása Vášho webu je úplne zbytočná. Naopak, ak je UX design zvládnutý skvelo, krása bude subjektívne hľadisko, ktoré bude nápomocné, avšak z príkladov z praxe je dokázané, že to nebude životne dôležité.
  • UX design, ktorý funguje, nevzniká hneď. Dobrý dizajn sa testuje. Testujú sa prototypy. Testujú sa logické prepojenia a aktivity, ktoré na webe chcete, aby prebiehali.
  • UX design pomáha webu a je jeho absolútnou kostrou. Zohľadňuje zvyky a potreby návštevníka a snaží sa mu pomáhať pri plnení úloh.
  • UX design je "systém" a systém potrebuje „palivo“ aby bežal. A palivom je, ako možno tušíte, kvalitný obsah. A sme doma.
Decor image